Tak jak w modzie wybierane są produkty "must have" w danym sezonie, tak samo wybierane są kolory będące dominującym trendem w szeroko pojętym designie.

Color of the year 2019 Pantone

Bezapelacyjnym monopolistą na arenie kreowania tego co będzie modne w kolorach jest firma Pantone.

 

Historię kreowania lifestyl’u czyli określenia najmodniejszego produktu roku należy do Lawrence’a Herbert’a.  Z wykształcenia był chemikiem i pracował dla Pantone® Matching System®. Jak się później okazało był również bardzo dobrym przedsiębiorcą co udowodnił kupując w 1963 roku akcje firmy swojego pracodawcy za 90 000$, zmieniając przy tym jej nazwę na Pantone. Swoimi pomysłami zrewolucjonizował branżę projektową. Jest odpowiedzialny za stworzenie wzorników używanych do precyzyjnego określania kolorów. Firma w 2001 roku próbowałą również stworzyć system, który zapewni odzwiciedlenie kolorów z palety Pantone w skalach CMYK i RGB ale finalnie projekt w 2014 roku porzucono i wzornik GoeGuide nie jest już dostępny. W chwili obecnej nie ma chyba miejsca w świecie designu, która nie opiera barw swoich projektów na wzrornikach Pantone. W procesie projektowania używają go architekci, projektanci mody, graficy określający identyfikację wizualną marki, inżynierowie, jak również, i tu ciekawostka, przez władze krajów do opisania kolorów flag państwowych.

 

Historia wybierania Color of the Year, Pantone rozpoczęła w 1999 roku, stając się tym samym prekursorem. Z biegiem lat i większą świadomością estetyczną ludzi, coraz więcej firm zaczęło wyznaczać swoje trendy, co idealnie wpisało się w boom designerski. Wybór koloru roku to nie tylko farby do wnętrz, ale kolory dominujące na wybiegach czy też odzwierciedlające ogolne nastroje społeczno polityczne społeczeństwa.

 

Sam proces wyboru odbywa się dwa razy do roku. Uczestniczą w nim eksperci z całego świata, którzy debatują przez dwa dni w wybranej stolicy europejskiej.  Prezentują swoje poglądy, których finalnym efektem jest wybór konkretnego koloru, który zawładnie naszym otoczeniem w następnym sezonie.

 

Nie ulega wątpliwości, że bardzo dużo w tym PRowych trików, które skutecznie stworzyły „gwiazdę” i monopolistę w tej branży. Swoje wybory firma argumentuje ideą ducha dziejów i wydarzeniami na świecie. I tak np. w roku 2016 roku Color of the Year został  Rose Quartz and Serenity, który w przekonaniu ekspertów był antidotum na poczucie zagrożenia oraz stres. Wierzyć? Cóż, zapewne coś w tym jest. Nie bez powodu konkretne kolory budzą w nas specyficzne skojarzenia i odczucia.

 

Tyle tytułem wstępu. W tym roku wybrano nowego „zwycięzcę” – Living Coral 16 – 1546.

Leaving Coral 16-1546 Pantone

Niewątpliwie jest mniej kontrowersyjny niż ubiegłoroczny Ultra Violet 18 – 3838.

Jak sami widzicie Ultra Violet w odniesieniu do wnętrz nie był najszczęśliwszym wyborem. 

Ultra Violet 18-3838 Pantone

Na szczęście kolor Living Coral jest ciekawy pod wieloma względami. 

Pantone opisuje Living Coral jako „ożywiający i energetyzujący odcień koralowców o złotych półtonach, który mimo intensywności cechuje się miękkim wykończeniem”.  Nie mogłabym się z tym nie zgodzić! Obecnie potrzebujemy mocnego akcentu w życiu, który ożywi i napełni nas energią.

PANTONE 16-1546 Living Coral cechuje bardzo kolorowe i intensywne kolory występujące w przyrodzie – na rafie koralowej. Osobiście, mogę powiedzieć, że uzależniłąm się od nurkowania oglądając tę feerię barw, które wydają się wręcz nierealne. Kolor Pantone 2019 właśnie taki jest. Pantone wybór Living Coral  tłumaczy również chęcią uchwycenia spektaklu koralowców w głębinach morskich – żywy, wręcz musujący kolor, który hipnotyzuje. PANTONE Living Coral przywołuje na myśl to, jak rafy koralowe zapewniają schronienie tak unikalnej różnorodności.  

Living coral, Pantone’s Color of the Year for 2019. (Image: Pantone)

Mogłoby się zdawać, że Living koral jest on tylko dla odważnych – nie tylko! Pięknie się prezentuje praktycznie w każdej konfiguracji. Zobaczcie poniższą galerię jak wspaniale łączy się właściwie z każdym stylem i jak wszechobecny jest w naszym otoczeniu.

Pink Flamingo

Choć w Polsce nie mamy tradycji w malowaniu drzwi wejściowych, to coraz częściej przechadzając się uliczkami przedmieści bądź wiejskimi drogami, można zauważyć przełamujące szarość ciekawe stylizacje drzwi zewnętrznych oraz gustowne kolory elewacji. Jak pdoba się Wam Color of the Year w wydaniu outdoor?

Color of the year 2019 Leaving Coral - Outdoor
Gray door color I LENZO

Trochę Meksyku i klimatów śródziemnomorskich? Nic prostszego – połączenie  Living Coral i turkusu i przenosicie się do domku na Kalifornijskiej plaży. Pięknie łączy się też z szarościami, zielenią i bielą.

Color of the year 2019 -Leaving Coral
Pinterest

Spokojne wnętrze sypialni w pastelowych kolorach można swobodnie ożywić koralową pościelą, a stonowane wnętrze salonu poduszkami z koralowym nadrukiem.

Color of the year 2019 Pantone - Leaving Coral
Pinterest

ako mały element dekoracyjny np.poduszka, możemy ożywić jakże popularną we wnętrzach szarość, brąz bądź biel.  

 

Dla najodważniejszych i ceniących sezonowe trendy proponuję  połączenie Ultra Violet z Living Coral, które z pewnością przykuwa uwagę. W tym duecie nie ma koloru wiodącego, gdyż oba kolory są równie mocne w odbiorze. Odważylibyście się na takie połączenie?

Color of the year 2019 Pantone - Leavin Coral
Pinterest

Ściana w jednolitym kolorze wydaje się zbyt nudna? Można pokusić się o fototapetę w najmodniejszym kolorze sezonu.

Color of the year 2019 Pantone - Leaving Coral
Pinterest

Living coral - bądź trendy!

Kolor sezonu króluje obecnie w sklepach z dodatkami do wnętrz, co jest wspaniałym ułatwieniem dla osób które nie chcą decydować się na Color of the year na ścianach i meblach.

Angelo Capellini
Raynaud
Pappelina
Rowan Bright
ILLULIAN
Softline
Jenny Dresser
Zara Home
Jaime Hayon
Poul Henningsen
Strefalivingu
decoria
Dywany Obsession
KitchenAid
Fabryka Form
H&M Home
Alessandra Orsi
Westwing
Print Friendly, PDF & Email

O Autorze

Cieszę się, że trafiłeś na moją stronę! Z wykształcenia i paru już ładnych lat doświadczenia jestem inżynierem budowy. Odkąd pamiętam, zawsze kochałam sztukę, co najczęściej przejawiało się w notorycznych przemeblowaniach i kolejnych obrazach na ścianach. Po okresie spędzonym na placu budowy zdecydowałam się na obranie ścieżki zawodowej, która była mi od zawsze pisana. Teraz jako architekt wnętrz mogę realizować swoje wizje i pomagać innym, w tym i Tobie, żyć pięknie i wygodnie. Serdecznie pozdrawiam i życzę odnalezienia wielu inspiracji na mojej stronie :)

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

error

Spodobało Ci się 2reDesign? Polub nas :)

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram