Odbiór mieszkania zawsze wiąże się z wielkimi emocjami nowych właścicieli. Przede wszystkim towarzyszy ekscytacja z posiadania swojego lokum i chęci stworzenia przestrzeni dostosowanej dokładnie do swoich potrzeb. Jednak zanim będziemy mogli zacząć jakiekolwiek roboty, mieszkanie należy odebrać od dewelopera i tu niestety często pojawiają się schody. Na co zatem zwracać uwagę przy samodzielnym odbiorze lokalu? Czy konieczne jest zatrudnianie wykwalifikowanych osób?
Sama z wykształcenia i doświadczenia jestem inżynierem budowy i wielokrotnie przygotowywaliśmy lokale do odbioru, dlatego doskonale zdaję sobie sprawę jak sytuacja wygląda od strony dewelopera i generalnego wykonawcy. Niestety interesy nowych właścicieli i deweloperów często się rozmijają, co może generować niepotrzebny stres i stratę czasu. Dlatego do odbioru swojego wymarzonego „M4” trzeba podejść spokojnie, tak by nie przeoczyć nic co potem będzie wpływać na wzrost kosztów, względy estetyczne i praktyczne mieszkania. W tym miejscu mogę powiedzieć, że praktycznie każdy może samodzielnie odebrać mieszkanie, należy się wyposażyć tylko w niezbędne narzędzia i dokumenty oraz być nieugiętym na pospieszania ze strony dewelopera.
Jeżeli jednak nie czujecie się na siłach by dokonać odbioru technicznego samodzielnie, zachęcam do skorzystania z usług sprawdzonych fachowców, którzy zrobią to za Ciebie. W zależności od regionu Polski, ceny u specjalistów wahają się od 150 do 500 zł. Najlepiej wybrać kogoś z polecenia. Może ale nie musi to być inspektor nadzoru budowlanego. Równie dobrze sprawdzi się inżynier bądź fachowiec z którym jesteście już umówieni na wykończenie mieszkania.
Podaję również parę linków gdzie można taką usługę zamówić online:
Odbiór techniczny mieszkania – zapisy w umowie i kwestie prawne.
Kochani, przede wszystkim proszę uważać na proceder, który trochę stracił na intensywności z biegiem lat (na szczęście), a jest nim umieszczanie niedozwolonych zapisów w umowie kupna. O czym mowa? O zapisie dotyczącym jednostronnego odbioru mieszkania, czyli bez obecności nabywcy. Niestety, mimo iż zapis jest niezgodny z ustawą deweloperską, która jasno mówi „ odbiór, o którym mowa w ust.1 dokonywany jest w obecności nabywcy”, po podpisaniu umowy – zgadzacie się na zaproponowane warunki. Równie niekorzystnym zapisem, który często gości w umowach to zapis dotyczący usterek w lokalu. Mówi on o prawie do poprawek tylko w przypadku wykrycia ich podczas odbioru technicznego i zapisanych w protokole odbioru. Otóż prawo stanowi inaczej, a mowa tu o rękojmi
Zgodnie z artykułem 568 § 1. Kodeksu Cywilnego (Dz.U.2016.0.380 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.) deweloper zapewnia trzyletni okres rękojmi za wady fizyczne budynku, a po 2014 roku rękojmię wydłużono o kolejne dwa lata, czyli obecnie gwarancja dewelopera na usterki fizyczne budynku to 5 lat. Oprócz rękojmi powinniśmy również otrzymać gwarancję na poszczególne elementy mieszkania, chociażby takie jak: okna, drzwi, a w przypadku mieszkania wykonanego „pod klucz” – na armaturę sanitarną.
Dlatego uczulam by każdą umowę czytać bardzo dokładnie. Co zrobić gdy już podpisaliśmy umowę, w której znalazły się wspomniane niedozwolone zapisy? Zdecydowanie doradzam kontakt z rzecznikiem ds. konsumentów bądź prawnikiem.
Teraz parę słów już o samym odbiorze. Często docierały do mnie zapytania od moich znajomych i klientów, którzy zwracali się do mnie z prośbą o poradę dotyczącą kwestii niestawienia się na odbiór techniczny lokalu. Deweloper niejako straszył nabywców, że niestawienie się na umówiony termin odbioru jest równoznaczny z odstąpieniem od umowy. Kolejny raz nie jest to zgodne z prawdą. Deweloper ma takie prawo jeżeli dwukrotnie nie stawimy się w wyznaczonym terminie pomimo zawiadomienia drogą pocztową, przy czym czas pomiędzy pierwszym a drugim zawiadomieniem wynosi minimum 60 dni.
Obowiązki dewelopera
A jakie obowiązki ma deweloper już po odbiorze? Po pierwsze, ma 14 dni na formalne ustosunkowanie się do zgłoszonych przez nas i zapisanych w protokole wykrytych usterek i wad. Po drugie musi je usunąć w terminie ustalonym podczas odbioru technicznego lokalu. Po trzecie, odbiór techniczny mieszkania nie jest równoznaczny z jego wydaniem. Jaka jest różnica? Znacząca. Odbiór techniczny jest jedynie zatwierdzeniem przez nabywcę zgodności wykonania z umową/projektem. Natomiast wydanie mieszkania następuje z momentem przekazania przez dewelopera kluczy do mieszkania oraz spisania stanu liczników: wody, prądu i gazu – to od tego momentu zaczyna się pobieranie opłat za media. Warto zwrócić uwagę w umowie na rozróżnienie tych pojęć, gdyż jest to korzystne dla kupującego gdy są one rozdzielone.
Zachęcam również do dokładnego sprawdzenia zapisu o uznawanym marginesie błędu w powierzchni użytkowej. Z reguły nie przekracza 2%, jednak w zależności od zastosowanej Normy budowlanej wartość ta może wahać się od 4,3% dla mieszkań od 25 m2 do 100 m2 oraz 2,1% dla mieszkań powyżej 100 m2.
W następnym wpisie przedstawię jak samodzielnie dokonać odbioru technicznego mieszkania od dewelopera. Będziecie mogli skorzystać z zamieszczonej listy przedmiotów oraz czynności (również w wersji do wydruku), którą możecie zabrać na odbiór i krok po kroku sprawdzić swoje nowe mieszkanie.
Zostaw odpowiedź